Břišní tanec při porodu

Tady vás asi napadne: Dá se tančit při porodu???

Zkušenosti mnohých žen potvrzují, že ano, konoc konců, byl to původně také tanec rodiček. Při porodu se využíval a využívá jako úlevová technika. Protože uvolňuje pánev, pomáhá zvládat porodní bolesti a spolu s muzikoterapií přispívá k odpoutání mysli od vnějších podnětů, díky čemuž se můžeme zcela soustředit na porodní proces, na potřeby vlastního těla. Tančit se dá mezi stahy nebo přímo v nich, zejména shimmy (třas pánví) pomáhá rozmělňovat bolest přímo při kontrakci. Shimmy se ale v těhotenství nelze naučit, protože to není doporučený pohyb pro těhotné, proto je dobré navštěvovat kurzy už před otěhotněním. V pauzách se často dělají různé pomalé pohyby, jako například kroužky pánví, vlny a nejrůznější osmičky. Tyto prvky nemusíme dělat jen ve stoje - jde to i na balóně, v kleče, na všech čtyřech a nebo s oporou partnera.

 

Taneční pohyby zmírňují vnímání bolesti, uvolňují fyzické i psychické napětí a úzkost, dodávají sílu a energii a samozřejmě podporují vertikální polohu, chůzi a aktivní přístup k porodu ze strany ženy. Žena, která tanec umí, dokáže jednu svalovou skupinu zapojit do kontrakce a zbytek těla nechá odpočívat. Díky tomu zvládá i dýchání. Pro samotný porod ženy volí vertikální porodní pozici, která jim nejvíce vyhovuje, tj. je pro ně příjemná, nezhoršuje bolesti a pomáhá uvolnit se. Nejčastěji jsou to polohy v dřepu s oporou, v kleku s oporou, na všech čtyřech a v sedě na porodní stoličce. Někdo si dokonce troufne rodit v méně obvyklých, ale přesto přirozených polohách jako například ve stoje.

 

Když se podíváme do minulosti, byl to původně tanec rodiček. Ženy ho využívaly po staletí

 

Další otázka, která Vás zřejmě napadne, je: Neuškodí to dítěti???

Když je žena při porodu aktivní, chodí, uvolňuje pánevní oblast tancem, ženské orgány se prokrvují a k dítěti se dostává více kyslíku. Při přirozeném porodu bez umělého urychlování se porodní cesty v klidu postupně otevřou, krouživé pohyby pánve napomáhají spirálovitému sestupu děťátka a miminku je umožněno snadnější a klidnější přijití na svět. Ženy se zcela soustředí na potřeby svého těla při porodu, volně se hýbou podle toho jak to cítí, odevzdají se zcela porodnímu ději. Protože bolest často neberou jako nepřítele ale spolupracují s ní, odmítají umělé tišící prostředky, které se tak zbytečně nedostanou do krevního oběhu dítěte.

 

Jde o celkový přístup k porodu. Dnes je dokázáno, že porodní zážitek ovlivňuje matku i dítě velmi silně, proto je snaha porodnic vyjít vstříc přirozeným metodám jako je například rodit v šeru a soukromí se svým partnerem, ponechat si dítě u sebe na bříšku, aby mohla v klidu dotepat pupeční šňůra a podpořilo se kojení, ke kterému se dítě samo plus minus do půl hodinky po narození začne hlásit. Není tomu tak ale ve všech porodnicích, a proto je velmi důležitý výběr místa pro porod a dobrá informovanost a připravenost matky. Toto všechno samozřejmě předpokládá zdravé těhotenství a přirozený porod bez komplikací.