Břišní tance po porodu

Po porodu je možné tančit sama nebo se svým čerstvě narozeným miminkem. Chodit do kurzu nebo tančit si doma začnete jednoduše tehdy, až se na to budete cítit.  

 

Je dokázáno, že je dítě prenatálně stimulováno hudbou, kterou slyší skrz matčino lůno. Po porodu je tato hudba spolu s něžným houpavým tancem dokáže uklidnit (ideálně, když je miminko u maminky v šátku, kde cítí tlukot jejího srdce, na který je zvyklé z dělohy).

 

V dnešní době existuje stále více kurzů, do kterých je možné chodit se svým miminkem, takže matky nejsou sociálně izolovány. Často se vzájemně znají z těhotenského tancování a po porodu se do kurzu rády vracejí. Velkým pozitivem je především psychická podpora, vytrhnutí se ze steretypu péče o dítě, uvolnění a protáhnutí těla, radost z tance ve společnosti svých dětí. Kurzy většinou probíhají v mateřských centrech, kde můžete být i se staršími dětmi, které si hrají a když chtějí, tak také tančí a vy nepotřebujete hlídání. Vládne tam přátelská atmosféra, získáte nové přítelkyně ve stejné životní etapě, máte možnost nakojení, jsou tam hračky pro starší sourozence. Na začátku hodiny je dobré společné sezení v kroužku, sdílení zkušeností, radostí i starostí mateřství, novinek za poslední týden, jaké mimča udělaly pokroky, a pak se jde tančit. Tempo je uzpůsobeno miminkům. Miminka můžete mít při tanci v náručí, v šátku nebo kolem nich (děti leží na podložkách na zemi a pozorují). V některých kurzech se nabízí i rozcvičení miminek pomocí pohybových her, bániček a písniček, protože pro ně je to také aktivita, i když leží na podložce nebo jsou zdánlivě neaktivně v šátku. Tanec je příjemně unaví a pak spokojeně spinkají.

 

Tanec matky s dítětem v šátku nebo v náručí přirozeně posiluje jejich harmonický vztah, buduje hluboké pouto. Vy věnujete čas sama sobě, ale zároveň prohlubujete vztah se svým miminkem. Je to společný „koníček“, druh relaxace v těhotenství i po porodu. Dětem se houpavé pohyby líbí a uklidňují je, u maminky jsou spokojené, protože to znají už z dělohy. U dětí se rozvíjí první sociální cítění, protože kolem sebe mají další miminka. Tanec má zkrátka blahodárný vliv na matku i dítě.

 

Zdravotní účinky břišního tance po porodu:

  • je to pohybová aktivita, která vychází z fyziologie ženského těla
  • tvaruje postavu, snáze shodíte co jste v těhotenství nabrala
  • pomáhá zavinovat dělohu a navrátit vše do původního stavu, zejména pánevní svalstvo a bříško (posílíte, zpevníte)
  • posílené pánevní dno je prevencí poklesu dělohy a inkontinence
  • uvolňuje svalstvo šíje a ramen zatížené nošením dítěte
  • příznivě působí na poporodní depresi
  • pomáhá obnovit sílu a energii
  • u dětí se upravuje zažívání a lépe spí

 

Šátkování

Miminko do jednoho roku potřebuje velmi blízkou a intenzivní přítomnost matky. Když není tato vrozená potřeba naplněna, má to určitý dopad na další život člověka (viz. Jean Liedloffová: Koncept kontinua – doporučuji). Nošení v šátku naplnění této potřeby zajistí a obrovským pozitivem je, že dítě cítí tlukot Vašeho srdce, na který je zvyklé z dělohy.

Šátek má mimo jiné dobrý vliv na klouby - nahrazuje tzv. široké balení.

 

Není dobré chápat šátek jen jako náhradu kočárku, protože díky němu si jsme s dítětem blížší. Těsný kontakt podporuje vzájemnou blízkost a citlivost. Dítěti představujeme skrze šátek svět z bezpečí naší náruče, dokud nebude připraveno ho poznávat samo. V postýlce je často nespokojené, protože potřebuje podněty, které ho budou zaměstnávat. Tyto podněty najdeme ve svém každodenním životě – v pracech, které běžně děláme. Nebojme se proto často šátkovat – můžeme je mít v šátku takřka při každé naší činnosti a ono může se zájmem pozorovat a je citově uspokojené. Je to velký vklad do života, protože takto stimulované děti, které mají uspokojené citové potřeby jsou pak sebevědomé, zvídavé, tvořivé a veselé. Také lépe zvládají stres.

 

Někteří rodiče se bojí, že si dítě tímto způsobem rozmazlí, že se bude chtít pak nosit pořád apod. Zkušenosti šátkařek ale říkají, že to jsou neopodstatněné obavy. Miminko si v miminkovském věku dosyta užije naši blízkost, bude z bezpečné náruče pozorovat vše kolem a jakmile začne lézt, bude chtít začít objevovat svět samo – ze šátku se „vyklube“.

 

Odhoďme proto předsudky dnešní doby a nebojme se vychovávat své děti „jinak“ – empaticky, tak jak nám to říká vlastní intuice (kontaktní rodičovství). Navíc miminko je malinkým miminkem jen chvíli a pomocí šátku si ho můžeme pořádně užít.

 

Pokud vlastníte šátek na nošení dětí, je tančení s miminkem v šátku další způsob jeho využití. Oceníte ho hlavně u nejmenších. Děti v šátku vydrží zhruba rok, s tím, že tančit se s nimi obvykle dá do 9 měsíců a pak můžou být v náručí nebo se tančí okolo nich, když jsou na dece na zemi.

 

MC Radost ve Vyškově v současné době nabízí individuální setkání ohledně výuky vázání miminka do šátku. Více info zde.